چهارشنبه, 20 فروردين 1399


نظرسنجی از شهروندان

به نظر شما همشهریان گرامی شهرداری طاقانک در مدت فعالیت خود تا چه حد در خدمت رسانی به شهروندان موفق بوده است؟

آمار بازدید

امروز16
دیروز45
این هفته111
این ماه307
مجموع57216
Wed 08 Apr 2020 06:54

تاریخچه طاقانک

طاقانک دربخش مرکزی شهرستان شهرکرد و درفاصله 12کیلومتری آن به سمت جنوب واقع است. جمعیت ساکن در این شهر بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال 1390 تعداد 5941 نفر می باشد، زبان مردم این شهر ترکی قشقایی است .

تاریخچه طاقانک

درنام گذاری آن آرائ مختلفی است یکی ازنظریه ها وجود ساختمانهایی با طاق یا سقف کوتاه برای درامان ماندن ازسرمای 30درجه زیر صفر آن در زمستانهای گذشته دور بوده است .
اثار سکونت بشر درسالهای خیلی دور دراین شهر پیدا شده است بنا به گفته مردم بومی که دردهه 20و30 خورشیدی که با ابزار ابتدایی مانند تیشه وبیل درعملیات احداث جاده شهرکرد طاقانک فعالیت داشته اند کانال کشی برای هدایت اب به مزارع و ظروف ساخته شده ازگل مریوط به گذشته های دور پیدا شده است . مستند ترین تاریخی که از این شهر در دست میباشد مربوط به  680سال پیش است . ابن بطوطه در سفر نامه معروفش که حاصل 29سال سفر به قاره اسیا وافریقا بوده ازاین شهر به نام طاگانک نام برده است .
برخی شواهد حاکی از ان است که در زمانهای نه چندان دور طاقانک توسط دیوارهای بلند وبرج وبارو احاطه شده بوده است . تاریخ نشان میدهد ساکنان فعلی آن از ترکانی هستند که درزمان صفویه به مناطق بختیاری واستانهای فارس واصفهان مهاجرت کرده اند. تا حکومت صفویه که پایه گذار اولین ومقتدر ترین حکومت شیعی در ایران بوده را یاری نمایند . طاقانک از زمره روستاهایی بوده است که در دوران اقتدار ریاحی بر چالشتر ومناطق چهار محال ازرونق زیادی برخوردار بوده است. مولف مرات البلدان سی قریه را نام برده است که حاج محمد رضا خان در انها قلعه وحمام ومسجد ساخته است وطاقانک ازجمله انها بوده بعد از حاج محمد رضا خان پسرش باباخان در مصدر حکومت بوده است در همین دوره نیز اقتدار ایل بختیاری درحکومت قاجاریه زیاد شد وخوانین بختیاری به املاک چهار محال چشم داشته اند. بعد از باباخان پسرش چندان مقتدر نبود خدارحم خان برای حفظ املاکش از دست بختیاری ها طرح دوستی ومراوده را با بختیاری ها طرح ریزی میکند وبا پیوند ازدواج سعی در مستحکم کردن این ارتباط مینماید . مالکین طاقانک بعد از خدا رحم خان به ترتیب محمود خان و احمد خان مستشار ومراد خان وخنان خان بوده اند . قبل از انجام اصلاحات اراضی شخصی به نام توکلی طاقانک را از خندان خریداری میکند . این شهر در سال 45ازجمله روستاهای دهستان لاران در شهرستان شهرکرد محسوب میشد درسال 55با تغییر مرز بندی در زمره دهستان هفشجان قرار گرفت این روستا بعدها به عنوان مرکز دهستان مطرح شد ودر سال77به جمع کانونهای شهری شهرستان شهرکرد افزوده شدو شهرداری در سال 1378 تاسیس شده ودرجه آن شهرداری4می باشد.

در دوران معاصر، هفشجان به صورت یکی از چند مرکز جمعیتی با جمعیتی چند ده هزار نفری می‌باشدو به عنوان شهر صنعتگران بزرگ ایران ارایه خدمات به تمام پروژه‌های بزرگ صنعتی کشور و ناحیه‌ای به روستاهای اطراف شهر را ایفا می‌کند. شهر کوچک طاقانک و روستاهای نوآباد،سیرک،شمس‌آباد،بهرام آباد،مصطفی آباد،محمدآباد و منطقه مسکونی کارخانه قند در زیر نفوذ مستقیم شهر هفشجان قرار دارند. مستند ترین تاریخی که از این شهردر دست می باشد مربوط به حدود 680 سال پیش است ؛ ابن بطوطه در سفر نامه معروفش که حاصل 29 سال سفر به قاره آسیا و آفریقا در سالهای 704 تا 733 خورشیدی بوده از این شهر به نام "طاگانک" نام برده است برخی شواهد حاکی از آن است که درزمانهای نه چندان دور طاقانک توسط دیوارهای بلند وبرج وبارو احاطه شده بوده که آثاری از آن تا سالهای اخیرهم باقی‌مانده بود از ساکنان اولیه طاقانک اطلاعاتی دردست نیست اما تاریخ نشان می دهد ساکنان فعلی آن از ترکانی هستند که درزمان صفویه به همراه زبانان دیگرشان به مناطق بختیاری واستانهای فارس– اصفهان مهاجرت کرده اند تا حکومت صفویه که پایه گذار اولین ومقتدر ترین حکومت شیعی در ایران بوده را یاری نمایند . طاقانک از زمره روستاهایی بوده است که در دوران اقتدار ریاحی بر چالشتر ومناطق چهار محال از رونق زیادی برخوردار بوده است . مولف مرات البلدان سی قریه را نام برده که حاج محمد رضا خان در آنها قلعه وحمام ومسجد ساخته که از جمله آنها طاقانک بوده است*. بعد از حاج محمد رضا خان پسرش باباخان مصدر حکومت چهار محال بوده است در همین دور نیز اقتدار ایل بختیاری و قاجاریه زیاد شد چنانچه خوانین بختیاری به املاک چهار محال چشم داشته اند بعد از باباخان پسرش متصدی امور شد که چندان مقتدر نبوده، لذا خدارحم خان برای حفظ املاکش از خطر بختیاری ها که طاقانک نیز جزئی از آن بوده با بختیاری ها ازدواج می نماید. مالکین طاقانک بعد از خدارحم خان به ترتیب، محمود خان ، احمد خان مستشار ، مراد خان و خندان بوده اند ضمناً قبل از اصلاحات اراضی نیز توکلی نامی کل طاقانک را از خندان خریداری می نماید.

زبان و نژاد

مردم طاقانک به زبانهای ترکی نزدیک به ترکی قشقایی تکلم می‌کنند و در واقع از ترکانی هستند که از زمان صفویه به همراه هم زبانان دیگرشان به مناطق بختیاری و استان‌های فارس واصفهان مهاجرت کردند. آثار سکونت بشر در سالهای خیلی دور در این شهر پیدا شده است. از اماکن مذهبی این شهر دو امامزاده را می‌توان نام برد. شغل اصلی اهالی این شهر دامپروری و کشاورزی است.

 نمایی از شهر طاقانک

1

بازدید 5051 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
منتشرشده در درباره طاقانک
محتوای بیشتر در این بخش: درباره شهر طاقانک »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

نقشه شهر

 
© تمام حقوق مادي و معنوي اين وب سايت محفوظ و متعلق به شهرداری طاقانک ميباشد |taghanak-sh.ir © 2017 | طراح و پشتیبان سایت "شرکت عصر داده ویستا "